A magas vérnyomás társadalmigazdasági státustól függetlenül gyakori, és a becslések szerint a halálozások 18% – a Stockholm megyében. Ugyanakkor költséghatékony kezelés is létezik, mind az életmódbeli változások, mind a gyógyszerek támogatása formájában. A beavatkozások nagy lehetőségeket biztosítanak az egészségügyi rendszernek a közegészség javítására.
Életkor és öröklődés a magas vérnyomás jelentős kockázati tényezői
Magas vérnyomás, vagy magas vérnyomás azt jelenti, hogy a vérnyomás átlagosan meghaladja bizonyos határértékeket. A vérnyomást higany milliméterben mérik, és az eszköz Hgmm-jében van feltüntetve. A mérést kétszer kell elvégezni, részben akkor, amikor a szív vért pumpál (szisztolés nyomás), részben amikor a szív ellazul (diasztolés nyomás).
A magas vérnyomás határértéke legalább 140 Hgmm szisztolés nyomás, vagy legalább 90 Hgmm diasztolés nyomás. A borderline megközelítés megkönnyíti a diagnosztikát és a kezelést, de a teljes vérnyomás skálán folyamatosan növekszik a kockázat. Bárki, aki a vérnyomás 150/100 így van egy nagyobb kockázat, mint bárki, aki a vérnyomás csak meghaladja a 140/90, bár mindkettő ugyanazt a diagnózist: magas vérnyomás. Ez a közelmúltban jelentőssé vált a degresszív kontrollra és kezelésre vonatkozó ajánlásokban.
Előfordulás és fejlődés idővel
Magas vérnyomásban az éjszakai szám nagy. A magas vérnyomás előfordulási gyakoriságában az éjszakai szám nagy. Például a stockholmi diabetes prevenciós program (sdpp) tanulmányában 53-78 éves résztvevőkkel az összes résztvevő 23 százaléka diagnosztizálatlan magas vérnyomással rendelkezik (Lásd az 1.ábrát). Az SDPP vizsgálat azt is kimutatta, hogy háromból kettő a kezelés alatt még mindig nem éri el a megfelelő vérnyomáscsökkentő hatást. A teljes előfordulási gyakorisága magas vérnyomás 2014-2017 volt 67 százalék.
Az SDPP vizsgálatban egyetlen méréssel mérték a magas vérnyomást, ezért az eredményeket óvatosan kell értelmezni. Egyetlen mérést befolyásolhatnak olyan hibaforrások, mint például a fehér köpenyes hipertónia (a vérnyomás, amely csak magas a gondozás) vagy a maszkos hipertónia (ebben az esetben a nyomás, amely magasabb a stresszes mindennapi életben, mint a vizsgálat idején), és ezért nem használható alapként az egyén kezelésére. Másrészt, mint a magas vérnyomás előfordulási gyakoriságának indikátora csoportszinten, egyetlen mérési érték jól működik, így az eredmények jelentős javulást mutatnak az egészségügyi ellátás szempontjából diagnosztika, valamint a magas vérnyomás kezelésére.
Válasz
Nagy lehetőség a rendszeres nyomon követésben
Az Európai Kardiológiai Társaság és az Európai Hipertónia Társaság ajánlja a vérnyomás legalább ötévente történő ellenőrzését 18 éven felüli személyek esetében (4). Ma Stockholm megye lakosságának több mint 90%-a már öt éven belül járóbeteg-ellátásban részesül. Így lehetőség van arra, hogy végezzen vérnyomásméréseket nélkül egy speciális látogatási program.
A jövőbeni egészségügyi információs környezet a magas vérnyomás mérése után is alkalmas lehet A folyamat támogatására, függetlenül attól, hogy a járóbeteg-ellátás során ez hol történt, és hogy a rendszer jelezze, amikor már régen volt a vérnyomásmérés egyáltalán nem. Az ilyen szisztematikus nyomon követés jelentősen csökkentheti a halálesetek számát, valamint az alulkezeltséget és a mortalitást.
Hatékony kezelés létezik, de megfelelési hiányosságok
Azok számára, diagnosztizált magas vérnyomás, van hatékony kezelés. Először is az életmód olyan változásai, mint a fogyás, a testmozgás, a dohányzásról való leszokás, az egészséges ivási szokások, a sómegvonás és a stressz csökkentése ajánlott (4). A kísérletek azt mutatják, hogy az életmódbeli beavatkozások hatással vannak a magas vérnyomásra, ami megfelel a gyógyszerkezelésnek (úgynevezett monoterápia) (5).
Azonban a hatás gyakran rövid távú, mert az életmód változás válik ideiglenes sok (6). Másodszor, a gyógyszerek hatékony kezelés (7), de még az ilyen kezelés, a ragaszkodás hiánya a probléma (8). Ez ellensúlyozhatja a megosztott dózisok számának (8) csökkentésével, valamint több, egyszeri alacsony dózisú gyógyszerrel végzett kombinációs terápiával, ha a tapadás hiánya a mellékhatásoknak tudható be (4).
Az eredmény a rendszeres monitorozással is javul, és bizonyos mértékben, ha a betegeket emlékeztetőkkel látják el, és otthon végzik el saját vérnyomásméréseiket (9). A sikeres vérnyomás-kezelés életmódváltozásokkal vagy gyógyszerekkel nagyon egyértelmű kapcsolatban áll a morbiditás csökkenésével és a halállal. A vérnyomás kezelése ezért nagyon sürgős feladat az egészségügyi ellátás számára.
A magas vérnyomást komolyan kell venni
A magas vérnyomás kockázati tényező, ezért kezelni kell. És szinte mindig lehetséges normális szintre csökkenteni a vérnyomást. Körülbelül 1,8 millió embernek van magas vérnyomása Svédországban. Az életmódbeli változások és sok esetben a gyógyszerek segítségével szinte mindig lehetséges a vérnyomás normalizálódása, valamint a súlyos cardiovascularis betegségek kockázatának csökkentése.
“Fontos, hogy mind az orvosok, mind a betegek tisztában legyenek azzal, hogy milyen fontos az egészségnek, hogy elérje a normális vérnyomást” – mondja Thomas Kahan főorvos, a Denderyd Kórház cardiovascularis specialistája Stockholmtól északra.
Thomas Kahan az SBU által 2004 végén közzétett, a magas vérnyomásról szóló jelentés mögött álló szakértői csoport tagja, amely az állam orvosi értékelésre való felkészítése. Az SBU megjegyzi a jelentésben, hogy a 20 éves svéd lakosság több mint negyede magas vérnyomással, magas vérnyomással rendelkezik. Az állapot egyformán gyakori férfiaknál és nőknél. A magas vérnyomású svédek hatvan százaléka enyhe vérnyomásemelkedést mutat (lásd a vérnyomást), harminc százalék közepes, tíz százalék erős vérnyomásemelkedést.
Az SBU-jelentés szerint a kutatások azt mutatják, hogy még az enyhe és mérsékelt vérnyomás-emelkedés is egyértelműen növelheti a cardiovascularis betegségek kialakulásának kockázatát. A magas vérnyomást mindig komolyan kell venni. Ez azt jelenti, hogy először is, meg kell vizsgálni a személy általános kockázata a kardiovaszkuláris betegség, ” mondja Thomas Kahan.